Global Yolsuzluk Barometresi: Dünyanın Dört Bir Yanından Vatandaşların Sesi – Transparency International / 14.11.2017

Resmi Olmayan Çeviri: Gülgün DEMİRCİ – Mali Hizmetler Uzmanı

 

Transparency International (TI- Uluslararası Şeffaflık Örgütü) yolsuzluğun toplumlar üzerindeki yıkıcı etkisini sonlandırmak için insanları dünya çapında güçlü bir koalisyon içinde bir araya getiren, yolsuzlukla mücadeleye liderlik eden küresel bir sivil toplum örgütüdür. TI, yolsuzluktan arınmış bir dünyaya doğru değişimi yaratma amacını taşımaktadır.

Sıradan vatandaşlar çoğunlukla yolsuzluğa karşı en önlerde durmaktadır. Bir doktora muayene olmak, çocukları için bir okul bulmak veya polise bir şikayette bulunmak için rüşvet talebiyle karşılaşmaktalar. Genellikle maddi açıdan en zor durumda olanlar, bu durumdan en çok muzdarip olanlar olmaktadır.

“Yolsuzluğun Ölçülmesi”nin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin kalbinde olması şaşılmaması gereken bir durumdur. TI, aynı zamanda kaliteli verilere sahip olmanın gerekli olduğunu değerlendirmektedir. İnsanların günlük yaşamlarında yolsuzluklarla nasıl yüzleştiklerini sormakbu nedenle önem arz etmektedir.

TI’nin Global Yolsuzluk Barometresi, -vatandaşlara günlük yaşamlarındaki yolsuzluklarla ilgili doğrudan kişisel deneyimlerini soran dünyanın en büyük anketi- insanların deneyimlerini ve ülkelerin yolsuzlukla mücadelede ne kadar ilerlemesi gerektiğini göstermektedir.

DÜNYADAKİ RÜŞVET ORANLARI

Sorunun sorulduğu tarihten önceki 12 ay içinde, bir kamu hizmetine ulaşmak için yaklaşık dört kişiden biri bir rüşvet verdi.

Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki insanların çoğunluğunun hükumetlerin yolsuzlukla iyi mücadele ettiklerini düşünmemesi şaşırtıcı değildir. Vatandaşların %57’si hükumetlerinin bu konuda başarısız, %30’u ise başarılı olduğunu düşünmektedir.

SIRADAN İNSANLAR BİR FARK YARATABİLİR

İyi haber ise dünyanın dört bir yanındaki insanların yarısından fazlasının -özellikle gençler- “vatandaşların bir fark yaratabileceği” konusunda anlaşması olmuştur.

24 ve 24 yaş altı insanların % 58’i bir fark yaratma gücüne sahip olduklarını söyledi. 55 yaşın üzerindeki kişilerin yüzde 50’si de aynı görüştedir.

Kaynaklar:

www.transparency.org

www.seffaflik.org

Trafik Özeti

Sayfa Görüntülenmesi 135

Eşsiz Yönlendirmeler 7

Doğrudan Sayfa Görüntülenmeleri 0

Arama Sonuçlarından 62

Benzersiz Açılış Sayfaları 33

Sıçrama Yapan Sayfalar 12

Yeni Ziyaretçi Oranı 41,48

Şu Anda Arama Motorundan Gelenler 0